موارد مهم در راه اندازی کار خانجات صنایع غذایی موارد مهم در راه اندازی کار خانجات صنایع غذایی

دسته : صنایع غذایی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 20 KB

تعداد صفحات : 33

بازدیدها : 283

برچسبها : پروژه تحقیق مبانی نظری

مبلغ : 4000 تومان

خرید این فایل

موارد مهم در راه اندازی کار خانجات صنایع غذایی

موارد مهم در راه اندازی کار خانجات صنایع غذایی

موارد مهم در راه اندازی کار خانجات صنایع غذایی 

تاریخچه صنایع غذایی

خصوصیات ساختمانی كارخانجات غذایی

دفاتر و آزمایشگاهها

سیستم تهویه

آب

تصفیه آب

كلرینه كردن

انتخاب ماشین آلات

منابع و ماخذ

مقدمه

صنایع غذایی مانند علوم پایه یعنی شیمی ، فیزیك ، ریاضی و غیره یك رشته نسبتاً مستقلی نیست كه بتوان آنرا به تنهایی تعریف كرد . بلكه تركیبی است از بسیاری از علوم پایه و عملی مانند شیمی ، میكروبیولژی . مهندسی ، تعذیه و اقتصاد از بسیاری از آنها برای كنسرواسیون غذاها ی جدید و پخش و انبار داری صحیح استفاده می شود . گرچه صنایع غذایی مانند بسیاری از علوم دیگر با روشهای سنتی شروع شد ، و اما امروزه این صنایع نه تنها علمی پیچیده ، بشمار می رود بلكه در پیشرفت علوم وابسته بسیار مهم داشته است.

با در نظر گرفتن این حقیقت كه تولیدات روزانه هر كارخانه غذایی هزاران و گاهی میلیونها نفر را تغذیه می كند . یعنی با سلامتی و بهداشت توده عظیمی از مردم سروكار دارد و كوچكترین غفلت ممكن است به قیمت جان هزاران نفر تمام شود ،پس به این نتیجه می رسیم كه تولید كنندگان فراورده های غذایی نمی توانند هیچ گونه غفلتی را مرتكب شوند . لذا متخصصین صنایع غذایی باید نه تنها اطلاع كامل از كلیه مواد اولیه ای كه مصرف  می كنند داشته باشند بلكه باید با كلیه تغییراتی كه در حین تهیه بسته بندی انبارداری و پخش غذا ممكن است پیش آید همگام باشند، این نكات در كنار برنامه ریزی اقتصادی یك واحد تولیدی ، این واقعیت را روشن می سازد صنایع غذایی دیگر نمی تواند تنها متكی به تجربیات سنتی باشد بلكه باید در راستای بهره گیری هر چه بیشتر از این سنتها ، از كسانیكه با شیمی ، میكروبیولژی ، تغذیه ، مهندسی غذا ، اقتصاد و مدیریت این صنعت آشنایی لازم را دارند ، استفاده كند تا یك واحد موفق و پیشرفته شكل یابد. صنایع غذایی امروزه علاوه بر اهمیتی كه در اقتصاد ملل دارد ، وظیفه خطیری را در تغذیه هر ملت و بلكه جامعه بشریت به عهده دارد . لذا آشنایی با اصول تغذیه از جمله نیازهای لازم برای حداكثر استفاده از كلیه منابع غذایی مانند: فراورده های كشاورزی ، دامی ، دریایی تك سلولی و نیز تهیه فراورده های فرعی از مواد زاید ، برای تغذیه دامها می باشد ، علاوه بر این نباید فراموش كرد كه بشر غذا را تنها برای رفع نیازهای تغذیه ای خود نمی خورد بلكه لذت بردن از خوردن غذاهای متنوع و لذیذ نیز اهمیتی كمتراز تغذیه آن ندارد؛ چرا كه تلاش ما در زندگی برای لذت بردن از آن است و نه زنده بودن تنها. به همین علت امروزه انواع غذاهای متنوعی كه در بازار قابل قابل خریدند به چندین هزار نوع می رسد و هر روزه نیز بر تعداد آنها افزوده  می شود و همه این تلاشها برای تامین بهره و لذت بیشتر از غذا می باشد. احتیاج به رشته های متفاوت علم و صنعت در صنایع غذایی سبب شده است كه این علم نیز مانند سایر علوم ، تخصصهای جالبی مانند : شیمی مواد غذایی ، میكروبیولژی مواد غذایی و مهندسی مواد غذایی را بوجود آورد و یا تخصصهای ویژه ای مانند : صنایع لبنیات ، گوشت ، غلات ، ادویه ها و غیره را سبب می شود.

امروزه با تمام پیشرفتهایی كه صنایع غذایی داشته است ، هنوز راهی طولانی برای رسیدن به نیازها و انتظارات بشر در پیش دارد. برای تامین این نیاز   می توان به تهیه غذا با خواص تغذیه ای بهتر ، حفظ طعم طبیعی غذاها با روشهای مختلف كنسرواسیون حداكثر استفاده از مواد غذایی و یا آنچه بصورت زباله تلف می شود ، سیستمهای بسته بندی بهتر و پخش غذا در شعاع طولانی تر و بالاخره كمك بیشتر به تغذیه همنوعان گرسنه ، و جمعیت رو به افزایش آینده و هزاران مسائل نظیر اینها اشاره كرد.

 

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

نگهداری سیب درسرد خانه

مختصری درباره کنسرو سازی

پژوهش تصفیه فاضلاب صنایع غذایی

دانلود فلو چارت تولید گلوتن

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام